GRUPA MŁODSZA zajęcia13 (08.04.20.r.)

GRUPA MŁODSZA, 07.04.2020, 20:08

08.04 .2020r.

DZIŚ NA POCZĄTKU POZNACIE KILKA CIEKAWOSTEK NA TEMAT ZWYCZAJÓW ŚWIĄT WIELKANOCNYCH,

Kochani! Zaczniemy dziś od porannej rozgrzewki.

1) Zabawa na rozgrzewkę

2) SYMBOLE I TRADYCJA WIELKANOCNA:

Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia.

Pisanki dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.

Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się z nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.

Kiedy gospodynie wypiekały baby drożdżowe, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś obcy bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem.

Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.

Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.

Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.

3)Ćwiczenia z pisankami.

Cele: przeliczanie i dodawanie w zakresie dziesięciu;

PROPONUJĘ PRZEDSZKOLAKU! NARYSUJ 10 DUŻYCH!  JAJECZEK I POSŁUCHAJ INSTRUKCJI

Kolorowanie JAJEK według instrukcji. POKOLORUJ LUB NARYSUJ:

PIERWSZE-  niebieski

TRZECIE –  paski

CZWARTE-  czerwone

SZÓSTE- uśmiechnięta buza

SIÓDME- żółte

DZIEWIĄTE- kółeczka

DZIESIĄTE- zielone

KTÓRE JAJKA NIE OZDOBIŁEŚ/AŚ KOLOREM?

4).Zagadki dla najmłodszych przedszkolaków:

Malutkie, żółciutkie.

Czyżby gdzieś z podwórka

wypuściła je spod skrzydeł

nieostrożna kurka? (kurczątka)

Jedne spotkasz w Afryce –

rośnie ich tam wiele.

Inne ujrzysz w kościele

w przedświąteczną niedzielę. (palmy)

Wyrastają z pączków,

lecz nie tych, co tuczą –

szare miękkie kotki,

co wcale nie mruczą. (bazie)

Ma długie uszy,

pyszczek uśmiechnięty.

Czasem na Wielkanoc

przynosi prezenty. (zajączek)

Wyrośnięta pani,

Lukrem jest polana.

Na świątecznym stole,

Pyszni się od rana. (babka)

Leży w koszyczku,

pięknie wystrojone,

malowane, pisane,

drapane lub kraszone. (pisanka)

3.Praca techniczno – plastyczna „Kurczaczki”

Potrzebne będą :

słoik z nakrętką

żółta bibuła

żółta,czerwona, biała i czarna kartka z bloku

taśma klejąca, klej

nożyczki

piórka (opcjonalnie)

Słoik napełniamy kawałkami żółtej bibuły, zakręcamy nakrętkę i stawiamy na niej słoik. Z żółtego papieru wycinamy dwa skrzydełka, które mocujemy klejem, bądź taśmą klejącą do boków słoika. Z czerwonego papieru wycinamy dzióbek (podwójny trójkąt) i przyklejamy na środku słoika. Z białego i czarnego papieru wycinamy kółka i robimy z nich oczy. Jeżeli mamy kolorowe piórka to można je dokleić w miejsce gdzie grzebienia.

MIŁEJ ZABAWY.

NASZE PRACE