GRUPA MŁODSZA zajęcia 9 (02.04.20.r.)

GRUPA MŁODSZA, 01.04.2020, 20:25

02.04.2020 r. CZWARTEK

Zagadka

Potrafią latać i pięknie śpiewać

oraz gniazda budują.

Każdego roku do ciepłych krajów odlatują,

lecz niektóre u nas zimują. (ptaki)

1.. Zabawa dydaktyczno ruchowa ,,Jakie to ptaki”. Przebieg: Dzieci rozwiązują zagadki o ptakach, a następnie na sygnał rodzica naśladują ich lot.

Zagadki:

1. Pod dachem ma gniazdo z gliny, na niebie kręci kółka. Jej przysmak to są muchy, cóż to za ptak … (jaskółka)
  2. Ma długi czerwony dziób na jednej nodze stoi. Swe gniazdo na dachu splótł. I każda żaba się go boi… (bocian) 3. Rano nas budzi swym głosem jak dzwonek, ten mały szary ptak… (skowronek)
  3. Słychać ją w koło wśród sosen i buków, jak woła wesoło ku-ku-ku… (kukułka)
  4. Ptaszek ten od zawsze leczy chore drzewa. I dlatego właśnie stuka zamiast śpiewać… (dzięcioł)

5.Dziób zakrzywiony, okrągłe oczy, na myszy poluje w nocy… (sowa)

6. Zabawa dydaktyczno ruchowa ,,prawda czy fałsz” Przebieg: Rodzic czyta zdania, z którymi dzieci mogą się zgodzić lub nie. Zgoda – dzieci podskakują obunóż kilka razy. Fałsz – dzieci robią przysiady.

Przykładowe pytania:

Zimą są z nami bociany i jaskółki (fałsz – przysiady)

Na zimę przylatują gile i jemiołuszki (prawda – podskoki)

Słowo wrona ma 6 głosek (fałsz – przysiady) – w tym zadaniu dzieci liczą głoski wspólnie z rodzicem

Sikorki mają żółto upierzony brzuszek (prawda -podskoki)

Cztery bociany + 1 jaskółka = 10 ptaków (fałsz – przysiady)

Przysmakiem bociana jest słoninka (fałsz -przysiady)

Pytań może być znacznie więcej oraz bardziej urozmaicone ćwiczenia np. kręcimy się w kółko, biegniemy od pokoju do kuchni itp.

1. „Kukułeczka kuka” – zabawa ruchowa przy wyliczance.

Dzieci siadają „po turecku” na dywanie z rodzicem, układają ręce w formie gniazdka. Podajecie sobie klocek lub piłeczkę mówiąc wyliczankę:

Kukułeczka kuka,
wolnych gniazdek szuka,
do kogo przyleci –
ten wychowa dzieci!

8.Zabawa pt. “Miny piskląt”.

Dzieci trzymają w ręku małe lusterka i trenują robienie min:

– smutny bociek,

– wesoła kukułka,

– groźna wilga,

– przestraszony wróbelek.

1. Praca plastyczno techniczna p.t. ,,Ptaki cudaki”

Przebieg: Dzieci odpowiadają na pytania np. Jakiego ptaka uważają za cudaka? tzn. który jest kolorowy, ma barwne piórka itp.

NAMALUJ SWOJEGO PTAKA CUDAKA