GRUPA MŁODSZA zajęcia 32 (07.05.20.r)

GRUPA MŁODSZA, 06.05.2020, 19:26

29.04.2020

Temat: „Duże balony i małe baloniki” – zabawy matematyczne.

 

Cele: klasyfikowanie balonów pod względem kolorów, rozwijanie logicznego myślenia i skupienia uwagi, przeliczanie balonów liczebnikami porządkowymi i głównymi

Szukamy w domu balonika, jeśli macie to pompujcie. Następnie dmuchajcie na balonik tak, aby jak najdłużej utrzymywał się w powietrzu.

 

Jaką figurę geometryczną trochę przypominają balony?

 

 

A teraz zadanie dla Was:

 

a). Pokażcie balony, które umieszczone są na górze; powiedzcie – w jakim kolorze jest pierwszy balon, drugi balon i trzeci balon?

b). Pokażcie balony, które umieszczone są w środku; powiedzcie – w jakim kolorze jest trzeci balon, drugi balon, pierwszy balon?

c). Pokażcie balony, które umieszczone są na dole; w jakim kolorze jest balon drugi, pierwszy, trzeci. Powiedzcie, który w kolejności jest balon: żółty, zielony, fioletowy?

 

d). Policzcie ile na obrazku znajduje się balonów w kolorze fioletowym, ile żółtym, czerwonym, zielonym, jasnym niebieskim, ciemnym niebieskim itd.

 

Policzcie wszystkie balony.

 

e). Jeśli macie w domu kolorowe klocki to możecie ułożyć je identycznie tak jak na obrazku.

f). Czy w ramce poniżej znajdują się jakieś koła, a pamiętacie jak nazywają się pozostałe figury geometryczne/ koło, kwadrat, trójkąt/ a jakiego są koloru… /BRAWO/

Zapraszam do zabawy przy muzyce: https://www.youtube.com/watch?v=q4H92sS01Ac.

 

Jeśli masz balon – tańcz z nim, jeśli nie masz balonika poproś do zabawy rodziców lub rodzeństwo.

 

  1. A na koniec jeszcze jedno ciekawe DOŚWIADCZENIE

 

„Czarodziejski balonik”

Umieszczamy pustą odkręconą plastikową butelkę na 20-25min. do zamrażalnika. Po tym czasie wyjmujemy i na szyjkę zakładamy balon. Następnie wstawiamy butelkę do naczynia z ciepłą wodą. Nasz balon w czarodziejski sposób sam się nadmuchuje.

Informacja dla dziecka – zimne powietrze zajmuje mniej miejsca, jego podgrzewanie powoduje że część powietrza z butelki pod wpływem ciepła rozszerza się również do balonika.

 

 

Możecie to doświadczenie zrobić w domu.

 

Kotek z figur geometrycznych – może wy ułożycie takiego kotka z klocków albo z papieru

Policz z ilu figur się składa