ROK 2019/2020

Archiwum, 28.08.2019, 15:02

JUŻ ZA KILKA DNI ROZPOCZNIE SIĘ NOWY ROK SZKOLNY – OTO KILKA WSKAZÓWEK NA DOBRY POCZĄTEK

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
O czym powinien pamiętać rodzic w pierwszym tygodniu i pierwszych miesiącach…
⦁ PAMIĘTAJ! Nie przeciągaj pożegnania w szatni, im krócej będzie to trwało tym będzie lepiej dla ciebie i dla dziecka, zatem pomóż się dziecku rozebrać, pocałuj je na „do widzenia” i wyjdź.
⦁ BARDZO WAŻNE! Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić i następnego dnia znów będzie płakało by zabrać je do domu. Panie w przedszkolu robią wszytko co w ich mocy, aby pobyt dziecka w przedszkolu był przyjemnością, a nie przymusem.
⦁ PAMIĘTAJ NIE PRZEKUPUJ! Nie obiecuj dziecku– jeśli pójdziesz do przedszkola, dostaniesz prezent. Po wyjściu z przedszkola, możesz dać mu słodki drobiazg, ale nie może to być przekupywanie dziecka.
⦁ ZWAŻAJ NA TO CO MÓWISZ! Drogi rodzicu kontroluj swoje wypowiedzi to bardzo ważne: zamiast „już możemy iść do domu”, powiedz „teraz idziemy do domu” niby niewielka różnica, a dla dziecka wiele to zmienia. Ponieważ dziecko nie powinno czuć, że przebywanie w przedszkolu jest sytuacją przymusową, ma się tu bowiem dobrze bawić.
⦁ NIE WYMUSZAJ! Nie wymuszaj na dziecku, aby od razu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu, także i ono musi sobie to wszystko w głowie poukładać. Jeśli będzie gotowe –samo chętnie ci opowie.
⦁ DOTRZYMUJ OBIETNIC! Gdy powiesz dziecku, że przyjdziesz po niego o określonej porze to zawsze dotrzymuj słowa.
⦁ GARDEROBA! Ubieraj swoje dziecko w wygodne spodnie i bluzki, które z łatwością będzie mógł sam rozebrać i ubrać. To ważne np. podczas korzystania z toalety oraz przygotowywania się do poobiedniego odpoczynku.
OBUWIE! Jeżeli twoje dziecko nie umie wiązać sznurówek zakup mu buty na rzepy, przy dużej grupie Pani będzie ciężko przed każdym wyjściem wiązać buty wszystkim przedszkolakom.
⦁ WAŻNE! Jeżeli dziecko jest bardziej przywiązane do mamy będzie lepiej jak w pierwszych dniach do przedszkola waszą pociechę będzie odprowadzać tata, babcia lu dziadek.